PIC16F505T-E/SL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F505T-E/SL
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F505T-E/SL
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC Inquiry
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
72 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
11
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
PIC16F505
Program Memory Size
1.5KB (1K x 12)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V