PIC16F505-E/ST
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F505-E/ST
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F505-E/ST
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
72 x 8
Packaging
Tube
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
11
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number
PIC16F505
Program Memory Size
1.5KB (1K x 12)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V