PIC16F505-E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F505-E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F505-E/P
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
72 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
11
Core Processor
PIC
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F505
Program Memory Size
1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V