PIC16F1936-E/SO
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 773 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F1936-E/SO | ||
- Speed
- 32MHz
- Series
- PIC® XLP™ 16F
- RAM Size
- 512 x 8
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 25
- Package / Case
- 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Data Converters
- A/D 11x10b
- Base Part Number
- PIC16F1936
- Program Memory Size
- 14KB (8K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 28-SOIC
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 1.8V ~ 5.5V