PIC16F1933-E/SO
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F1933-E/SO
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 512 pcs
Datasheet: PIC16F1933-E/SO
Speed
32MHz
Series
PIC® XLP™ 16F
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters
A/D 11x10b
Base Part Number
PIC16F1933
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V