PIC16F1828-E/SS
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 540 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F1828-E/SS | ||
- Speed
- 32MHz
- Series
- PIC® XLP™ mTouch™ 16F
- Connectivity
- I²C, SPI, UART/USART
- Number of I/O
- 17
- Package / Case
- 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
- Data Converters
- A/D 12x10b
- Base Part Number
- PIC16F1828
- Program Memory Size
- 7KB (4K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-SSOP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 1.8V ~ 5.5V