PIC16F1828-E/ML
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F1828-E/ML
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F1828-E/ML
Speed
32MHz
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
17
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 12x10b
Base Part Number
PIC16F1828
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
20-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V