PIC16F1826-I/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F1826-I/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 1956 pcs
Datasheet: PIC16F1826-I/P
Speed
32MHz
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
16
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 12x10b
Base Part Number
PIC16F1826
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V