PIC16F1825-E/SL
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 929 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F1825-E/SL | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 32MHz
- Series
- PIC® XLP™ mTouch™ 16F
- RAM Size
- 1K x 8
- Core Size
- 8-Bit
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Part Status
- Active
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 11
- Core Processor
- PIC
- Package / Case
- 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Data Converters
- A/D 8x10b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- PIC16F1825
- Program Memory Size
- 14KB (8K x 14)
- Program Memory Type
- FLASH
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 14-SOIC
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 1.8V ~ 5.5V