PIC16F1786-E/SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F1786-E/SP
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F1786-E/SP
Speed
32MHz
Series
PIC® XLP™ 16F
RAM Size
1K x 8
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
24
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Base Part Number
PIC16F1786
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V