PIC16F1615-E/ST
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F1615-E/ST
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 275 pcs
Datasheet: PIC16F1615-E/ST
Speed
32MHz
Series
PIC® XLP™ 16F
RAM Size
1K x 8
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
12
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F1615
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V