PIC16F1509-E/SS
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 670 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F1509-E/SS | ||
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® XLP™ 16F
- RAM Size
- 512 x 8
- Number of I/O
- 17
- Package / Case
- 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
- Data Converters
- A/D 12x10b; D/A 1x5b
- Base Part Number
- PIC16F1509
- Program Memory Size
- 14KB (8K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-SSOP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 2.3V ~ 5.5V