PIC16F1508-I/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F1508-I/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 538 pcs
Datasheet: PIC16F1508-I/P
Speed
20MHz
Series
PIC® XLP™ 16F
RAM Size
256 x 8
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
17
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F1508
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V