PIC16F1503-I/MV
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F1503-I/MV
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 1070 pcs
Datasheet: PIC16F1503-I/MV
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
128 x 8
Connectivity
I²C, SPI
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
11
Package / Case
16-UFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F1503
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
16-UQFN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V