PIC16C74B-20/PQ
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C74B-20/PQ
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16C74B-20/PQ
Speed
20MHz
Series
PIC® 16C
RAM Size
192 x 8
Packaging
Tray
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
33
Package / Case
44-QFP
Data Converters
A/D 8x8b
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16C74B
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
OTP
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V