PIC16C74A-20/PQ
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C74A-20/PQ
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16C74A-20/PQ
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
PIC® 16C
RAM Size
192 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
33
Core Processor
PIC
Package / Case
44-QFP
Data Converters
A/D 8x8b
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16C74A
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
OTP
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V