PIC16C73A-10I/SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C73A-10I/SP
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 14 pcs
Datasheet: PIC16C73A-10I/SP
Speed
10MHz
Series
PIC® 16C
RAM Size
192 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
22
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 5x8b
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16C73A
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
OTP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V