PIC16C715-20/SO
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 10 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16C715-20/SO | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® 16C
- RAM Size
- 128 x 8
- Core Size
- 8-Bit
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- Part Status
- Active
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
- Connectivity
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 13
- Core Processor
- PIC
- Package / Case
- 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Data Converters
- A/D 4x8b
- Oscillator Type
- External
- Base Part Number
- PIC16C715
- Program Memory Size
- 3.5KB (2K x 14)
- Program Memory Type
- OTP
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Supplier Device Package
- 18-SOIC
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4V ~ 5.5V