PIC16C712-20/SS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C712-20/SS
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16C712-20/SS
Speed
20MHz
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
13
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters
A/D 4x8b
Base Part Number
PIC16C712
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V