PIC16C711-20/SO
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C711-20/SO
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 152 pcs
Datasheet: PIC16C711-20/SO
Speed
20MHz
RAM Size
68 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
13
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters
A/D 4x8b
Base Part Number
PIC16C711
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V