PIC16C65B-20E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C65B-20E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16C65B-20E/P
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP Inquiry
Speed
20MHz
RAM Size
192 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
33
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Base Part Number
PIC16C65B
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V