PIC16C62B-20/SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C62B-20/SP
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 516 pcs
Datasheet: PIC16C62B-20/SP
Speed
20MHz
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
22
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
PIC16C62B
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V