PIC16C58B-20I/P
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 241 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16C58B-20I/P | ||
- Speed
- 20MHz
- RAM Size
- 73 x 8
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- Part Status
- Active
- Peripherals
- POR, WDT
- Connectivity
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of I/O
- 12
- Package / Case
- 18-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- PIC16C58B
- Program Memory Size
- 3KB (2K x 12)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 18-PDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 3V ~ 5.5V