PIC16C56AT-40/SO
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C56AT-40/SO
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16C56AT-40/SO
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC Inquiry
Speed
40MHz
RAM Size
25 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
12
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number
PIC16C56A
Program Memory Size
1.5KB (1K x 12)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V