PIC16C56A-40/SS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C56A-40/SS
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16C56A-40/SS
Speed
40MHz
RAM Size
25 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
12
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Base Part Number
PIC16C56A
Program Memory Size
1.5KB (1K x 12)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V