PIC16C55A-20E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16C55A-20E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16C55A-20E/P
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
PIC® 16C
RAM Size
25 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
20
Core Processor
PIC
Package / Case
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16C55A
Program Memory Size
768B (512 x 12)
Program Memory Type
OTP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V