PIC12F615-E/MF
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC12F615-E/MF
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 942 pcs
Datasheet: PIC12F615-E/MF
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
PIC® 12F
RAM Size
64 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
5
Core Processor
PIC
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 4x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC12F615
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
8-DFN-EP (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V