PIC12F509T-I/SN
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC12F509T-I/SN
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 3328 pcs
Datasheet: PIC12F509T-I/SN
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC Inquiry
Speed
4MHz
Series
PIC® 12F
RAM Size
41 x 8
Packaging
Digi-Reel®
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
5
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
PIC12F509
Program Memory Size
1.5KB (1K x 12)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V