PIC12F1840-I/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC12F1840-I/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 993 pcs
Datasheet: PIC12F1840-I/P
Speed
32MHz
Series
PIC® XLP™ 12F
RAM Size
256 x 8
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
5
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Base Part Number
PIC12F1840
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V