PIC12F1572-E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC12F1572-E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 717 pcs
Datasheet: PIC12F1572-E/P
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
32MHz
Series
PIC® 12F
RAM Size
256 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
LINbus, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
6
Core Processor
PIC
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC12F1572
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V