MIC5259-2.85BML-TR
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5259-2.85BML-TR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 2.85V 300MA 6MLF | Inquiry | |
- PSRR
- 65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Discontinued at Digi-Key
- Package / Case
- 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
- Base Part Number
- MIC5259
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 300mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 6V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.55V @ 300mA
- Current - Supply (Max)
- 250µA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 6-MLF® (2x2)
- Current - Quiescent (Iq)
- 150µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 2.85V