MIC5245-3.3BMM
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5245-3.3BMM | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8MSOP | Inquiry | |
- PSRR
- 50dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Discontinued at Digi-Key
- Package / Case
- 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
- Base Part Number
- MIC5245
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 150mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 6V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.25V @ 150mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 8-MSOP
- Current - Quiescent (Iq)
- 150µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V