MIC5237-2.5BU
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5237-2.5BU | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO263-3 | Inquiry | |
- PSRR
- 75dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Obsolete
- Package / Case
- TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
- Base Part Number
- MIC5237
- Control Features
- Current - Output
- 500mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 16V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.7V @ 500mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- TO-263-3
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 2.5V