MIC5236-3.3YMM
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MIC5236-3.3YMM
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 676 pcs
Datasheet: MIC5236-3.3YMM
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8MSOP $2.17
Packaging
Tube
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number
MIC5236-3.3
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Protection Features
Load Dump, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA
Current - Supply (Max)
5mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-MSOP
Current - Quiescent (Iq)
30µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V