MIC5233-1.8YM5-TR
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 1744 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5233-1.8YM5-TR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5 | Inquiry | |
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Package / Case
- SC-74A, SOT-753
- Base Part Number
- MIC5233
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 100mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 36V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.45V @ 100mA
- Current - Supply (Max)
- 2mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- SOT-23-5
- Current - Quiescent (Iq)
- 30µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.8V