MIC5201YM-TR
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 1486 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5201YM-TR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 200MA 8SOIC | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Output Type
- Adjustable
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 200mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 16V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.4V @ 200mA
- Current - Supply (Max)
- 2mA
- Voltage - Output (Max)
- 15.6V
- Supplier Device Package
- 8-SOIC
- Current - Quiescent (Iq)
- 400µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.242V