MIC5201-3.0YM
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 416 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5201-3.0YM | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3V 200MA 8SOIC | $1.01 | |
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Active
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Base Part Number
- MIC5201
- Control Features
- Current - Output
- 200mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.4V @ 200mA
- Current - Supply (Max)
- 2mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 8-SOIC
- Current - Quiescent (Iq)
- 400µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3V