MIC5200-4.8YS
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 715 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC5200-4.8YS | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 4.8V 100MA SOT223 | $1.06 | |
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Active
- Package / Case
- TO-261-4, TO-261AA
- Base Part Number
- MIC5200
- Control Features
- Current - Output
- 100mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.35V @ 100mA
- Current - Supply (Max)
- 1.5mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- SOT-223-3
- Current - Quiescent (Iq)
- 350µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 4.8V