MIC39150-1.8WT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MIC39150-1.8WT
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 165 pcs
Datasheet: MIC39150-1.8WT
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-3 $2.59
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
Series
Packaging
Tube
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
MIC39150-1.8
Control Features
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V