MIC37151-1.5WR-TR
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC37151-1.5WR-TR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SPAK-5 | $1.39 | |
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Package / Case
- SPak-5 (5 leads + Tab)
- Base Part Number
- MIC37151-1.5
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 1.5A
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 6V
- Supplier Device Package
- S-PAK-5
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.5V