MIC37150-1.8WR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MIC37150-1.8WR
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: MIC37150-1.8WR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SPAK-3 $1.71
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
Series
Packaging
Tube
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Base Part Number
MIC37150-1.8
Control Features
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
S-PAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V