MIC2951-3.3BM
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC2951-3.3BM | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 150MA 8SOIC | Inquiry | |
- Output Type
- Adjustable (Fixed)
- Part Status
- Discontinued at Digi-Key
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Base Part Number
- MIC2951-3.3
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 150mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 30V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.6V @ 150mA
- Current - Supply (Max)
- 10mA
- Voltage - Output (Max)
- 29V
- Supplier Device Package
- 8-SOIC
- Current - Quiescent (Iq)
- 300µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.24V (3.3V)