MIC2937A-3.3BU
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC2937A-3.3BU | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-3 | Inquiry | |
- Part Status
- Obsolete
- Package / Case
- TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
- Base Part Number
- MIC2937A-3.3
- Control Features
- Current - Output
- 750mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- Current - Supply (Max)
- 16mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- TO-263-3
- Current - Quiescent (Iq)
- 300µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V