MIC29201-12WT
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC29201-12WT | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 12V 400MA TO220-5 | $2.99 | |
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-5
- Base Part Number
- MIC29201-12
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 400mA
- Protection Features
- Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.75V @ 400mA
- Current - Supply (Max)
- 12mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- TO-220-5
- Current - Quiescent (Iq)
- 300µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V