MIC29150-12BU
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MIC29150-12BU | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-3 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- Series
- Packaging
- Tube
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
- Base Part Number
- MIC29150-12
- Control Features
- Current - Output
- 1.5A
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.6V @ 1.5A
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- TO-263-3
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V