DSC1001AI1-016.0000
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
DSC1001AI1-016.0000
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 948 pcs
Datasheet: DSC1001AI1-016.0000
Product Category: Oscillators Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD $1.49
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
XO (Standard)
Output
CMOS
Series
DSC1001
Ratings
AEC-Q100
Function
Standby (Power Down)
Frequency
16MHz
Packaging
Tube
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
MEMS
Package / Case
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply
1.8 ~ 3.3V
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
6.5mA