ATMEGA8535-16PU
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA8535-16PU
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 1703 pcs
Datasheet: ATMEGA8535-16PU
Speed
16MHz
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
512 x 8
Part Status
Active
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
32
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
ATMEGA8535
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V