ATMEGA8535-16JC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA8535-16JC
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: ATMEGA8535-16JC
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC Inquiry
Speed
16MHz
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
32
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
ATMEGA8535
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V