ATMEGA8-16PC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA8-16PC
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: ATMEGA8-16PC
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP Inquiry
Speed
16MHz
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
23
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 6x10b
Base Part Number
ATMEGA8
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V