ATMEGA8-16AC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA8-16AC
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: ATMEGA8-16AC
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
16MHz
Series
AVR® ATmega
RAM Size
1K x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
23
Core Processor
AVR
Package / Case
32-TQFP
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
ATMEGA8
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V